Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık SAĞLIK ve İLK YARDIM Genel Sağlık

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Genel Sağlık Sağlık hakkında genel bilgiler.

Seçenekler Stil
Alt 23.01.14, 11:46   #1
oksilatoxl

oksilatoxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Yılmaz Çifci
Memleket:Ankara
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: Bol bol yosun
Referans:
oksilatoxl is on a distinguished road
Unhappy Tenisçi dirsegi

Tenisci dirsegi (lateral epikondil)
Arkadaslar belki biliyorsunuz belki ilk defa duydugunuz bir eklem rahatsizligi.
simdi diyebilirsinizde bizle ne alakasi var bunun biz tenis mi oynuyoruz.
dogru tenis oynamiyoruz ama raket yerine olta salliyoruz.

Kolay kolay nuksetmeyen bu hastalik ozellikle 35 yas civarlarinda daha cok goruluyor.
en iyi ornek bizzat kendim.yaklasik 6 aydir bu rahatsizlik ile mucadele ediyorum.
Bu konuyu acmamdaki gaye sezonun acilmasina az bir sure kala herkesin aklinin bi kosesinde ayni rahatsizligin sizdede olusabilecegi dusuncesi aklinizin bi kosesinde bulunmasidir.
ozellikle el kol bilek egzersizleri ile isinip olta kullanmaya baslayalim.

Hepimizin elinde internet mevcut ben sadece deneyim ve basimdan gecenleri yazdim.sizlerde konuyu daha detayli arastirip onceden onlem almanizdir.
Herkese saglikli gunler.

Ayni durumda olan tenis dirsegi teshisi konmus arkadaslarimiz varsa fikir alisverisine acigim.

Facebook'ta Paylaş
oksilatoxl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.01.14, 21:56   #2
oksilatoxl

Referans:
Hayatınızda hiç tenis oynamasanız bile tenisçi dirseği olarak adlandırılan bir rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, bu sorunun kimlerde görüldüğünü ve ne tip egzersizler yapılması gerektiğini anlattı.

Dirsek ve eklemlerde ağrı, kollarda görülen şişlik ve el bileğiyle bir şey tutamama gibi sorunlar tenisçi dirseğinin habercisidir. Kol ekleminin kesiştiği dirsek bölgesinde kasın yapışma noktası olan tendonlar, kasa göre daha az kan ve oksijen aldıklarından, tenisçi dirseği tanısı konan kişinin iyileşme süreci biraz yavaş olmaktadır.Tenisçi dirseği, sürekli aynı kolla aynı tekrarı gerektiren işleri yapan kişilerde görülür. Tenis, pinpon, badminton gibi profesyonel sporlarla uğraşan sporcular ve golfçülerde sıkça rastlanan bu hastalık, badana boya işi yapan, cam silen, bahçe çapalayan kişilerde sürekli aynı kolla eklemin zorlanması sonucu meslek hastalığı olarak da görülür.Tedavinizin bir parçası olarak doktorunuz eğer egzersiz yapmanızı önermişse şu egzersizleri yapabilirsiniz…

1. IsınmaKollarınızı avuç içleriniz yere bakacak şekilde öne uzatın ve ardından avuç içleriniz tavana bakacak şekilde tavana doğru çevirin. Bu çevirme hareketini 20 kez yapın.

2. GüçlendirmeElinize bir sopa (oklava veya vileda sopası olabilir) alın, sopanın ortasına bir ip bağlayın ve kollarınızı avuç içleriniz yere bakacak şekilde öne uzatın. Bileklerinizi döndürerek ipi sopaya sarın tersini yaparak ipi geri açın. Böylece çift yönlü olarak kasınızı çalıştırıp güçlendirmiş olacaksınız. 1dakika boyunca tekrar edin.

3. EsnetmeKollarınızı avuç içleriniz yere bakacak şekilde öne uzatın. Ellerinizi bilekten bükerek kendinize doğru çekin, parmak uçlarınız yeri göstersin. Sonra el bileklerinizi bükerek parmak uçlarınız tavanı gösterir şekilde geriye doğru çekin. Kollarınızda gerilme hissedeceksiniz, gerildiği noktada acı noktanızı geçmeden 8-10 saniye bekleyin.Tedaviniz boyunca her gün 1 tur yapın…

Alt 23.01.14, 23:28   #3
A.Engin Çelebi

A.Engin Çelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.Engin Çelebi
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: 150 kg kaya
Referans:
A.Engin Çelebi is on a distinguished road
Videolu anlatımını da buldum Yılmaz abi.

A.Engin Çelebi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.01.14, 23:51   #4
oksilatoxl

Referans:
Alıntı:
A.Engin Çelebi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Videolu anlatımını da buldum Yılmaz abi.

Teşekkürler abi.video anlatmak istedigimi aciklayici olmus.ayrica videoda anlatilan kol bandi ben kullanmaktayim.bu banti illa bu hastaliga maruz kalanlar degil olta severlerin hepsine onlem amacli aktivite oncesi tavsiye ediyorum.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Sponsorlar