Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık OLTACILAR.com' a HoşGeldiniz ............ Forum Kullanımı Hakkında Yardım

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Forum Kullanımı Hakkında Yardım Foruma nasıl video ekleyebilirim? Çektiğim resimleri nasıl paylaşabilirim? Foruma nasıl üye olabilir, konu açabilir, açılan konuları cevaplayabilirim? Forumumuzun kullanımı hakkında yardım almak için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Seçenekler Stil
Alt 20.06.13, 12:41   #11
HALUK32CARPTR
Üye

HALUK32CARPTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.HALUK KOÇYİĞİT
Memleket:MANİSA(AKHİSAR)/ISPARTA(YALVAÇ)
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 14 kg pullu sazan
Referans:
HALUK32CARPTR is on a distinguished road
Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gel şunu 15+ yapalım trofe demek için... Ankarada genelde tanıdıklarım turna ile meşkül bir iki abi vardı sazanla uğrasan ama ne derler bilmem.. Zaten böyle genelede avlaklarını yazacaklarını sanmam..

Rastgele.
30+diyelim hatta (keşke) ama edindiğim izlenimlerden(Ankara ve civarı) dolayı 10+ diye yazmıştım..teşekkür ediyorum,rastgelsin...

HALUK32CARPTR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.06.13, 13:30   #12
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
M.Serkan İNANÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hakuk abi merhaba,

Forum kurallarımız arasında böyle bir kural olmasa da üyelerimizin büyük bir çoğunluğu bu tür konularda (Mesajı Moderatöre Bildir) butonunu kulanarak konunun biran önce kilitlenmesini rica ediyorlar.
Yazıştığımız bu konular foruma üye olan veya olmayan art niyetli kişilerce rahatlıkla görüntülenebiliyor ve istenilmeyen durumlar ortaya çıkıyor.
Forumun amaçları arasında herne kadar da amatör balıkçılık paylaşımları var desekte bazı durumlar var ki elimizi kolumuzu bağlıyorlar.
Bu sebepten dolayı sanmam ki konunuza ciddi ciddi avlak tarifi yapılsın.
Tavsiyem, madem Ankara' dasınız foruma üye binlerce Ankara' lı arkadaşlarımız ile birebir tanışmanız ve sormak istediklerinizi birebir görüşmenizidir.
Hemen bir örnek vermem gerekirse;
Derneğimize ve forumumuza üye beş altı kişilik bir ekip şuan sazan avlamakla meşguller ve hafta sonuna kadar orada olacaklar.
Ciddi şekilde Sportif Sazan Avcılığı yapıyorlar. Dediklerine göre 15kg lar-12kg lar var yakalayıp bıraktıkları balıklar arasında.
Ama nerede olduklarını gelde buradan yaz yazabilirsen.
Dönünce keserler beni herhalde
Serkan bey sizin şahsınızda konuya katılan diğer arkadaşlara da cevap vermeye çalışayım..yaklaşık 15 yıldır özellikle sazan oltacısıyım..2.5 ay gibi bir süredir Ankara dayım.Hemen hemen bütün arkadaşların duygu ve düşüncelerini çok iyi biliyor ve anlıyorum..güvenmediğim veya yakından tanımadığım kimselerle bilgi paylaşmam veya bu güne kadar bu kategorideki insanlardan avlakta bile karşılaşıp soru alsam (kullandığım yem-balık durumu vs..)gizli tutmayı tercih etmişimdir..İş dolayısı ile bu sezon 1 belki 2 kere (ne zaman olur şu an onuda bilmiyorum)vaktim olacak sanırım çünki pazar günleride çalışıyorum,bu sebeple büyük sazanların (azda olsa)ulduğu vuruş alma ihtimali olan bir avlak bilgisi almak istedim..Zamanla alakalı bir sıkıntı olmasa bölgedeki avlaklar hakkında yeterince teorik bilgim var deneyerek tecrübe ederdim..Böyle ani bir boş zaman(tatil)olursa şimdiden kafamdaki planı hazır tutmak istedim hepsi bu..Umarım derdimi ve kendimi anlatabilmişimdir..çok yakından tanıdığım dahi olsa sabırsız-kuralsız -doğaya saygısız-çevre duyarlılığı olmayan kişilerle bilmeyerek 1 kez balığa çıktıysam ikincisi olmamıştır...herkese çok teşekkür ediyorum,çok iyi anlıyorum...Bol trofeli avlar dilerim..Rastgele

Alt 20.06.13, 21:18   #13
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
kulekreis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Balikta trofe enbuyuk demek. degildir. O gun icin amaclanmis ve amac edilmis cinsten yakalanan en kucuk tek balik gunun trofesidir. Amator oltaci kardeslerimin bunu bilmis olmalari gerekir. Tum trofeler iade edilir. oltalarinizdan trofeleriniz eksik olmasin.
Trofe: Av ve yaban hayvanının boynuz, post, diş ve benzeri hatıra değeri taşıyan parçaları olarak geçiyor.
Biz ise bu kelimeyle Belirli bir kilonun üzerine çıkan balıklar ve onlarla çekilen fotoğrafın bütününü anlatmak için kullanıyoruz. Trofelik balık derken "Hatıra niteliği taşıyan" anlamında kullandığımızı varsayıyorum.
Açıkçası ben iri balıklara trofe diyorum kısaca.(ALINTIDIR).Fransızca kökenli bir kelime "Trofé" : Türkçesi Ganimet,Büyük av.
bu arada trofé deil trophée dir o kelime

Fransız forumlarında da gene büyük balık avlarında bu kelime kullanılır: "trophée de la mois = ayın trofesi

Konu HALUK32CARPTR tarafından (20.06.13 Saat 21:26 ) değiştirilmiştir.
Alt 20.06.13, 21:32   #14
doping_19

doping_19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: OSMAN DURUKAN
Memleket:ÇORUM
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: Her Avım En İyidir...
Referans:
doping_19 is on a distinguished road
haluk abim iyi akşamlar aslında sazanın olduğu bütün eski göllerde büyüklerini bulmak mümkün önemi olan o balığı denk getirip yakalamak bizim burda hatrı sayılır yerler var ama yakalamak biraz çaba ister tabikide benden tecrübelisindir ona lafım olamaz kesinlikle ama bu kardeşinden sana bir tavsiye yolu olmayan göller mevcut earth tan bulmanı tavsiye ederim tutabileceğin en büyük sazanlar oralarda abicim...

doping_19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.06.13, 02:17   #15
A.Engin Çelebi

A.Engin Çelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.Engin Çelebi
Memleket:Ankara
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: 150 kg kaya
Referans:
A.Engin Çelebi is on a distinguished road
Thumbs up

Alıntı:
HALUK32CARPTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
.
.
.
daha doğrusu sırf mideye indirme maksadıyla oltacılık yapmak çok saçma bir durum.
.
.
Tebrik ediyorum abi. Ben cevabımı aldım.

A.Engin Çelebi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.06.13, 08:30   #16
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
doping_19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
haluk abim iyi akşamlar aslında sazanın olduğu bütün eski göllerde büyüklerini bulmak mümkün önemi olan o balığı denk getirip yakalamak bizim burda hatrı sayılır yerler var ama yakalamak biraz çaba ister tabikide benden tecrübelisindir ona lafım olamaz kesinlikle ama bu kardeşinden sana bir tavsiye yolu olmayan göller mevcut earth tan bulmanı tavsiye ederim tutabileceğin en büyük sazanlar oralarda abicim...
Osman mrb.ben oltacılık tecrübemin hemen hemen %90 nını doğal göllerde geri kalanını barajlarda(göletlerde) avlanarak geçirdim ve özellikle göletler bana pek çekici gelmiyor ,küçüklüğü-doğal olmayışı vs.bir çok etken var birde tabi bohçacı ve ağcıların talan ettiği yerler olduğu bilgisi ve önyargısı ...oltacı için belki balık olmazsa olmaz 1.etken ama bu hobinin içerisinde doğa sevgisi de çok yere sahiptir ve aynı zamanda doğa sporudur ,hangi gölette veya barajda bir gölde ve çevresinde olan canlı çeşitliliğini görebilir ve seyrini yapabilirsin ki? Seninde söylediğin gibi göllerde balıkların büyüklerini bulmak mümkün önemli olan bunu bilmek gerisi önce tecrübe sonra kısmettir zaten...fakat yolu olmayan göller demişsin biz nasıl ulaşacağız...

Alt 26.06.13, 00:31   #17
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
ALLAH KISMET EDERSE 2 GÜNE KADAR MEMELEKETTEYİM

Merhaba arkadaşlar!!Ankara da sezonu açmak nasip olmadı yine memlekette açacağım sezonu ..trofe sazanların yerini söylemediniz ama) inşallah ben trofelerin av raporu paylaşım görüntüleri ile dönerim memleketten...bir hafta kadar yokum herkese rastgele,bol şanslar...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar