Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Makinalar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Makinalar Bilyeli ve bilyesiz makinalar.. Önden yada arkadan kalamalı.. 30 luk küçük, 50 lik orta 65 lik büyük kafalı olanları da var......

Seçenekler Stil
Alt 31.03.09, 21:29   #1
bilent yildirim
Üye

bilent yildirim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: bilent yildirim
Memleket:istanbul-edirne
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
bilent yildirim will become famous soon enoughbilent yildirim will become famous soon enough
BAZI İNCELER

hepimiz makina aldığımızda hemen misina sardırıyoruz,ancak bu sarım şekli;çoğu zaman misinanın gevşek sarılmasına neden oluyor .ben her zaman misisananızı,kendinizin sarmasını tavsiye ederim.hemde biraz sıkı biçimde,örneğin 100 metre alan bir makinaya 120- metre sarabiliyorum,örneğin 180 metre alabilen makina 250 metre alabiliyor,tabi atmıyacak şekilde sarmanız gerekiyor.bunun yararları nedir tabi diye soracaksınız;
1- misina yerine zamanla oturduğunda,ileriye atma sorununuz kalmayacak,misina kafadan düşük kalmayacaktır .
2-en önemlisi de;balıkla mücadele ederken,KONTRA nız sıkışmayacaktır

kış geldiğinde kaldırdığınız sazan takımları veya yaz geldiğinde kaldırdığınız deniz takımları zaman farketmez ,uzun süre bekliyecek makinalarınızın kalamasını boşaltın yay ın sıkı durumda durması zararlıdır,ilerde kontranın daha iyi sıkmamasına neden olabilir.

farklı amaçlar için farklı makinalar kullanıldığını hepimiz bilmekteyiz.ancak ben her zaman makinaların kolaylık açısından insanlara hizmet etmesi gerektiğini düşünmüşümdür mesela;hep hafif makinalar seçmeye özen gösterdim.
her ne kadar önden kontra daha kuvvetli olsa bile, yıllardır arkadan kontra kullanırım hiç sorun yaşamadım,önden kontra makinaların ayar düğmeleri,gevşek kalıp oynuyor, buradan makinanın üst bölgesine toz giriyor ve en önemlisi misina karıştığı zaman kafayı sökmek zorunda kalıyorsunuz, söküp taka hep arıza yapıyor bu makinalar.
tabi tatlı su için konuşuyorum bunları kimse yanlış anlamasın.
çift kalama da kolaylık örneğin;yıllardır arkadan tek kontralı makinalar ile balıkçılık yapıyorum,kontranın ince ayarı ile bu sistem de de sazan avcılığı kolaylıkla yapılabilir,ama kolaylık için çift kontra bulunmaz nimet.tabi sistem sanki çabuk arıza verecek gibi geliyor insana ama bunu da ,kullanım çoğaldıkça göreceğiz heralde.
bende bu makinalardan edindim ,ama klasik tutkum her zaman vardır,iki sitem de aynı şekilde kullanılabilir sonuç da.
saygılar.

Facebook'ta Paylaş

Konu bilent yildirim tarafından (31.03.09 Saat 22:12 ) değiştirilmiştir.
bilent yildirim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.09, 21:57   #2
CARPKOLİK
Üye

CARPKOLİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hüseyin UYAR
Memleket:ANKARA...
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Hiç bir zaman olmayacak....
Referans:
CARPKOLİK will become famous soon enoughCARPKOLİK will become famous soon enough
Bilent çifte kalama sazan için idael olanıdır,çabuk tokatlarsın..fakat ,velakin şu an olanları demiyorum ama evvelki markaların çifte kalamarları felaket denilecek derecede adi..kelimenin tam anlamıyla adi vede aldatmaca...6 makinanın 4 ünün kalamarı bir senede cırtladı...Arkadaştada aynı olay oldu...bende iptal ettim kalamarı çevirdim eski sisteme,maksat işlevlirlik başka bi konumdada olsa devam etsin,iş görsün..Görüyorda.

CARPKOLİK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.09, 22:06   #3
bilent yildirim
Üye

En İyi Avı:
Referans:
bilent yildirim will become famous soon enoughbilent yildirim will become famous soon enough
Alıntı:
CARPKOLİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilent çifte kalama sazan için idael olanıdır,çabuk tokatlarsın..fakat ,velakin şu an olanları demiyorum ama evvelki markaların çifte kalamarları felaket denilecek derecede adi..kelimenin tam anlamıyla adi vede aldatmaca...6 makinanın 4 ünün kalamarı bir senede cırtladı...Arkadaştada aynı olay oldu...bende iptal ettim kalamarı çevirdim eski sisteme,maksat işlevlirlik başka bi konumdada olsa devam etsin,iş görsün..Görüyorda.
haklısın hüseyin abi,her makina yı almamak lazım.

Alt 16.04.09, 01:30   #4
erkanm
Üye

erkanm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: erkan
Memleket:eskişehir
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
erkanm will become famous soon enougherkanm will become famous soon enough
peki tavsiye ettiğiniz makina markaları varmı benim kullandığım çift kalamalı makinalar var markaları okuma ilerde problem yaşarmıyım siz nedersiniz

erkanm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.04.09, 09:37   #5
bilent yildirim
Üye

En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
erkanm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
peki tavsiye ettiğiniz makina markaları varmı benim kullandığım çift kalamalı makinalar var markaları okuma ilerde problem yaşarmıyım siz nedersiniz
be genelde marka taviyesinde bulunmama.ancak makinalarınız parasına göre bu gün piyasa da , alınacak en iyi makina diyebilirim.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar