Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Tatlı Su Balıkcılığı Tatlı Su Av Teknikleri

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Tatlı Su Av Teknikleri Tatlı su balık avında kullanılan teknikleri burada paylaşabilirsiniz

Seçenekler Stil
Alt 12.07.12, 21:43   #11
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

Ömer ÖZYAĞMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Ömer ÖZYAGMAN
Memleket:Kütahya
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
Ömer ÖZYAĞMAN is on a distinguished road
Alıntı:
gökhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi size sormak istediklerim.

1. Dip oltasında kurşun gezermi olsa daha iyi yoksa sabit kurşun kullansam dahamı mantıklı.

Kurşunun önünde ve arkasında birer tane stoper koymak iyi olur vuruşu daha rahat anlarsın.

2. Gittiğimiz gölde, avlağa oturduğumuz anda yemleme için oltaların istikametinde elindeki tüm yemi boşaltmakmı daha mantıklı. Yoksa 2 şer saat aralıklarla kısım kısım yemleme yapmak dahamı iyi.

Ara ara atmak daha verimli çünkü aynı anda attığında 1-2 saat sonra yem bitince balık gider 1 saat ara ile atarsan balık hep o bölgede kalır çünkü hep yem var.

3. Şu an mısır olayı yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi ama boiliden pek anlamadıgım için,mısır konusunda sorum olucak. Kimisi mısırın üzerindeki zarı soyunca sazanın daha çabuk yeme geldiğini söyler. Kimisi mısırın uç kısmını dişiyle ezer öyle takar iğneye. Bunların bir hükmü varmı acaba ?

Bence mısırı hiç oynamadan direk tak.

4. Sazan avında çaparilerin çok ileri atılmasımı daha iyi yoksa yakın bölgelere atılmasımı daha iyi. ( Avlak yerine göre değişebilirmi acaba ? )

Benim bildiğim kadarıyla sabah ve akşam(gece boyunca) yemlenme zamanı kısa öğlen aşırı sıcaklarda uzağa atmak gerekiyor.

5. hangi zamanlarda gölün hangi kısımlarında avlanmalıyım. Örneğin balığa babamla gittiğimizde. Bu mevsimde balık sığda olur der. Barajın en sığ kısımlarına gideriz. Bazen balık derinde der. Bente yakın bölgelere otururuz. Bunu hangi mantıkla söylediğini anlıyamadım hiç bir zaman

????

6. Son olarak gittiğimiz avlakta küçük balık çok oltaya sarıyorsa bunlardan kurtulmak sadece trofe balıklara odaklanmak amacıyla nasıl teknikler uyguluyabilirim.

Kullandığın dip oltası uygun yem olarak balıkcıların sattığı sert mısır veya boili takarsan en az kiloluk sazan vurur ufağı pek gelmez, ekmek, solucan gibi yemlerde daha çok ufak gelir.

Çok teşekkür ederim.

Ömer ÖZYAĞMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.10.12, 10:52   #12
beratyagiz
Üye

beratyagiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Berat Yağiz
Memleket:Şanlıurfa
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Balık avı
Referans:
beratyagiz is on a distinguished road
ömer kardeş bende dip oltası kullnıyorum bence kurşun en uçta olmalı olmalı sonra ineler böylece en ufak vurguları hemen farkedersin

beratyagiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.10.12, 16:57   #13
Metin KÜMET

Metin KÜMET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Metin KÜMET
Memleket:Eskişehir-Kütahya-Çanakkale
En İyi Avı: Daha avlamadım
Referans:
Metin KÜMET will become famous soon enoughMetin KÜMET will become famous soon enough
4. Sazan avında çaparilerin çok ileri atılmasımı daha iyi yoksa yakın bölgelere atılmasımı daha iyi. ( Avlak yerine göre değişebilirmi acaba ? )

Ömer merhaba,
Konunun en can alıcı noktası 4. madde bana göre. Burayı çözdüğün an balık yakalama şansını da arttırmış olursun. Avlağa gittiğimizde ilk işimiz olta atacağımız av bölgesinin dip taramasını yaparak ve derinliğini ölçmek gerekir. Marker oltası diye tabir edilen sistemle dibin durumunu (taşlık mı, yosun mu, yoksa temiz düz bir zemin mi ? ) ve kaç metre atarsak derinlik ne kadardır sorularımızın cevabını bu oltayla %100'e yakın bulabiliriz. Tecrübelerime ve ustalarımızla yaptığımız sohbetlere göre sazan 6-7 ile en çok 10 metre arasındaki bir dip derinliğinde daha verimli oluyor. Bu nedenle marker oltasıyla işaretlediğimiz örneğin 40 metrede, 8-9 metrelik bir derinliğe ulaştık ve markerimizi orda bıraktık, o yerin civarını ve hizasını yemleyip oltaları o bölgeye düşürsek, vuruş alma sansımız arttırız.
Not: Marker oltası çoğunlukla gezer bir kırmızı renkli bir şamandıra ve kurşundan ibarettir.
Konuyla ilgili daha geniş bilgiyi aşağıdaki yönlendirme ve ustalarımızın bilgilendirmelerinden takip edebilirsin..

Olta Malzemeleri › Olta Takımları - Düzenekler

Metin KÜMET isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.08.13, 13:33   #14
Kingkhan
Üye

Kingkhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Kaan H.
Memleket:Eskişehir
En İyi Avı: Daha iyi bir trofe...
Referans:
Kingkhan is on a distinguished road
Alıntı:
Metin KÜMET Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ömer merhaba,
Konunun en can alıcı noktası 4. madde bana göre. Burayı çözdüğün an balık yakalama şansını da arttırmış olursun. Avlağa gittiğimizde ilk işimiz olta atacağımız av bölgesinin dip taramasını yaparak ve derinliğini ölçmek gerekir. Marker oltası diye tabir edilen sistemle dibin durumunu (taşlık mı, yosun mu, yoksa temiz düz bir zemin mi ? ) ve kaç metre atarsak derinlik ne kadardır sorularımızın cevabını bu oltayla %100'e yakın bulabiliriz. Tecrübelerime ve ustalarımızla yaptığımız sohbetlere göre sazan 6-7 ile en çok 10 metre arasındaki bir dip derinliğinde daha verimli oluyor. Bu nedenle marker oltasıyla işaretlediğimiz örneğin 40 metrede, 8-9 metrelik bir derinliğe ulaştık ve markerimizi orda bıraktık, o yerin civarını ve hizasını yemleyip oltaları o bölgeye düşürsek, vuruş alma sansımız arttırız.
Not: Marker oltası çoğunlukla gezer bir kırmızı renkli bir şamandıra ve kurşundan ibarettir.
Konuyla ilgili daha geniş bilgiyi aşağıdaki yönlendirme ve ustalarımızın bilgilendirmelerinden takip edebilirsin..

Olta Malzemeleri › Olta Takımları - Düzenekler

Abi merhaba...peki derinlik örneğin 20 metrede 9-10 metreyi buluıyorsa.yani gölet çok derinse ne yapabiliriz? Çünkü sazan balığı ürkek bilindiği üzere. Yakın mesafe ve en iyi yemlenme derinliğide 10 m olduğuna göre hayvan kıyıya gelir mi?

Kingkhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.08.13, 21:01   #15
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
Alıntı:
Kingkhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Abi merhaba...peki derinlik örneğin 20 metrede 9-10 metreyi buluıyorsa.yani gölet çok derinse ne yapabiliriz? Çünkü sazan balığı ürkek bilindiği üzere. Yakın mesafe ve en iyi yemlenme derinliğide 10 m olduğuna göre hayvan kıyıya gelir mi?
konu sazan ya yazmadan edemedim ) merhaba bu sazan illetine bulkaştıktan sonra en çok cevamını merak ettiğim sorlulardı soruduklarınız. sazan eyer sessiz bir ortam ise ve suyun sıkcaklığına göre 50 cm derinliğe bile yemlenmeye gelir he bu büyük sazanmıdır nasip belli derinlikleri aştıktan sonra renkler iş yapmaz boncuk vs gibi... dikkat edin mesela gündüz boncukla balık tutulan göletlerde gece vuruşları çok nadirdir. gece dolunay varsa gündüz vuruşlarıda nadirleşir. aroma kullanıyorsan mısırı soymanın avantajları vardır dezavantajlarıda bunları deneyip kendin karar vermelisin aroma kullanmıyorsan sadece kararmasını engeller o kadar. balığın hangi mevsinde hangi derinlikte olduğu konusuna gelince havyardan çıktıktan sonra yavaş yavaş kıyıdan uzaklaşır...en azından ben öle düşünüyorum.

gelelim bana göre tecrübe getirmeyen tek nokta kurşunun gezer mi stoperlimi olması konusuna

öncelikle mutlaka tekli kanca sistemlerine geç ve dip oltasında gezer kurşunu unut.... diyecenki niye gezer kurşunda ilk tasma kamışın ucundadır gerekli sertlik yoksa tasmalamada yoktur... alarm , zil (çan) kullanımı zorlarşır çoğu zaman balığık yarı yolda bırakır. gölün durumuna göre 70 ile 110 gr sabit kurşun kullanmanı tavsiye ederim.... sorularının çoğu cevabı tecrübe ile gelicek bilgiler emek ve zaman gerektiriyor yani

rastgele

Not: yazdıklarım yanlış anlaşılmasın bu bilgiler kesin doğrudur diyemem sadece tecrübe ettiklerim veya tecrübelerini bizimle paylaşanlardan derlediklerimdir.

Konu iLK_KaN tarafından (23.08.13 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.
iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.08.13, 21:51   #16
HALUK32CARPTR
Üye

HALUK32CARPTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.HALUK KOÇYİĞİT
Memleket:MANİSA(AKHİSAR)/ISPARTA(YALVAÇ)
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 14 kg pullu sazan
Referans:
HALUK32CARPTR is on a distinguished road
Öncelikle gezer kurşun önde tek iğne balığın yemi rahat alması için daha uygun olur tabiki kurşun gerisine stoper kullanabilirsin(ben kullanmıyorum).Dip oltası haricinde başka sistem(şamandıra vs.)kullanmam.balık mevsime ,avlağa,hava durumuna,günün değişik vakitlerine vs.vs. sığda-derinde-uzakta-yakında olabilir(ama ben hep uzağı tercih ederim )..yemleme önceden çalışılmış bir yerde az ve vuruş aralıklarına göre yapılmalı,yemleme için kaynatılmış biraz ekşitilmiş mısır-buğday karışımı en basit iş yapanıdır..trofe balık için eğer mısır kullanacaksan birden fazla mısırı boili şeklinde kullan,yada benim tercihim büyük bir çoğunlukla canlı yem (mevsime göre ve avlağa göre) büyük iğne (3/0-4/0-5/0 mustat 505-530) ve uzak atıştır(100m ve üzeri küçük balıklar kıyıda daha çok oltayı rahatsız eder+tofe sazanlar kıyıdan uzakta ve derinde daha özgüvenle yemlenirler),iğneye takacaksan illaki büyük hazır mısırlardan carp zoom un var büyük iğne olmalı ama)..trofe sazan için sessizlik önemli hele oltacı vs.açısından avlak yoğunsa uzak ve derin avlan mutaka ve gece avı iyi sonuçlar verir. bu konu daha çok detaylandırılabilir.rastgele..

HALUK32CARPTR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.13, 16:10   #17
WsaklıW

WsaklıW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Ömer TEKİN
Memleket:ANKARA
En İyi Avı: Avlak Resimdeki 9.800gr..aynalı sazan
Referans:
WsaklıW will become famous soon enoughWsaklıW will become famous soon enough
Thumbs up

Alıntı:
beratyagiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ömer kardeş bende dip oltası kullnıyorum bence kurşun en uçta olmalı olmalı sonra ineler böylece en ufak vurguları hemen farkedersin
Adaş bende bu fikre katılıorum.Bende sazan avcısıyım ve oltalarım dip oltası kurşun en önde ve iki igneli nedenini sorarsan benim teorim şöyle.4.50 lik kamış 5 bilyeli makara 40lık misine 80gr.fır dndülü kurşun.Misinenın ucuna fır döndü ipek iplikten köstek başlangıcına 1 numara igne sonunada fırdöndülü kurşunu bagla.Kurşunun fırdöndüsüne yine ipek iplikle yaklaşık bir 10cm.lik1numara igne daha bagla.Kurşun en başta oldugu icin misinen gergin olcak ve vuruşları direk hissedeceksin.ilk ignen suda gezerken ikinci ignen kurşunla beraber dipte olcak.İlk igne suda yüzerken dolaşan balıga ikinci ignende dipte yem arayan balıga hitap edecek.Ben böyle avlanıyorum.tespitlerimde şöyle.Eger bip otluksa her daim ilk ignem dolu geliyor.Zemin otluk olmayan bir zeminse ikinci ignem dolu geliyor.Sana başarılar dilerim oltanın ucu boş kalmasın.

Konu WsaklıW tarafından (24.08.13 Saat 16:16 ) değiştirilmiştir.
WsaklıW isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar