Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Fırdöndüler

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Fırdöndüler Klipsli, klipssiz olmazsa olmazımız fırdöndüler. Nerede nasıl kullanılmalı, çeşitleri nelerdir, işlevi nedir...

Seçenekler Stil
Alt 05.02.11, 00:22   #1
Hüseyin TEKE
Üye

Hüseyin TEKE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: HÜSEYİN TEKE
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: hedefim 120 cm yi arıyorum
Referans:
Hüseyin TEKE will become famous soon enoughHüseyin TEKE will become famous soon enough
El Yapımı Çelik Tel Rapala Klipsi

arkadaşlar bu konuyu epeydir kafa yoruyorum bende çok sık rapala değiştirdiğim için rapalaların önündeki halkayı çıkarttım rapala halkası gibi değişik boylarda hem ipten hemde ince çelik telden bişeyler denedim daha kısa boylarını ve değişik klipslerden denedim avda bunların hangisi iyi sonuç verecek merak ediyorum
yaklaşık 2 yıldır kendi seçtiğim kliplerle değişik çelik tellerle avlanıyorum çünkü piyasada satılan çelik tellerin klipsini çok kullandım ama daha iyisi ve sağlamı varken kendi çelik telimi kendim yapıp seçtiğim klipsi kullanıyorum necizana buda benim çalışmam

Facebook'ta Paylaş
Hüseyin TEKE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 00:37   #2
Bülent YILMAZ

Bülent YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: BÜLENT YILMAZ
Memleket:KÜTAHYA / ANKARA
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
Bülent YILMAZ is on a distinguished road
Hüseyin Abim Eline Emeğine Sağlık...
Bende kendi malzemesini kendi yapan birisi olarak sizin yaptığınız klipslerden yapmayı düşünüyorum...
Size bu çelik tel ve klips konusunda bilen ve kullanan bir ağabeyim olarak birşey danışmak istiyorum...
Bu klips ve çelik tel rapalanın veya çekirge , karınca vs. gibi sahtelerin aksiyonunu ne derece etkiliyor?...

Bülent YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 00:52   #3
Hüseyin TEKE
Üye

Referans:
Hüseyin TEKE will become famous soon enoughHüseyin TEKE will become famous soon enough
slm

Alıntı:
bulent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hüseyin Abim Eline Emeğine Sağlık...
Bende kendi malzemesini kendi yapan birisi olarak sizin yaptığınız klipslerden yapmayı düşünüyorum...
Size bu çelik tel ve klips konusunda bilen ve kullanan bir ağabeyim olarak birşey danışmak istiyorum...
Bu klips ve çelik tel rapalanın veya çekirge , karınca vs. gibi sahtelerin aksiyonunu ne derece etkiliyor?...
bülent abicim ben rapalanın önündeki halkaları çıkardım çünkü rapala diyorki benim yemimi sadece misinaya bağla diyor
ama günümüzde çok yem değiştirdiğimiz için rapalada buna binayen önüne halka takmış salınımını rahat sağlasın diye bende kendimce halkayı çıkardım önüne halka gibi salınımını sağlaması için çeşitli ağırlıklardaki klipsleri koydum bunların bazıları sadece kalın iplerle yaptım bazılarınıda ince hafif çelik tellerle yaptım hatta bazılarınıda daha hafif ve küçük klipslerle yaptım sahtelerin aksiyonunu etkileyeceğini sanmıyorum çünkü daha kalın malzemeden denedim gayet güzeldi ama daha ince takım herzaman iyidir

Alt 05.02.11, 00:56   #4
Bülent YILMAZ

En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
atakule fishing team Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bülent abicim ben rapalanın önündeki halkaları çıkardım çünkü rapala diyorki benim yemimi sadece misinaya bağla diyor
ama günümüzde çok yem değiştirdiğimiz için rapalada buna binayen önüne halka takmış salınımını rahat sağlasın diye bende kendimce halkayı çıkardım önüne halka gibi salınımını sağlaması için çeşitli ağırlıklardaki klipsleri koydum bunların bazıları sadece kalın iplerle yaptım bazılarınıda ince hafif çelik tellerle yaptım hatta bazılarınıda daha hafif ve küçük klipslerle yaptım sahtelerin aksiyonunu etkileyeceğini sanmıyorum çünkü daha kalın malzemeden denedim gayet güzeldi ama daha ince takım herzaman iyidir
Hüseyin Abim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim...

Şimdi bende oturup birkaç tane yapacağım yapımı bittikten sonra paylaşıp fikirlerini tekrar almak isterim...

Alt 05.02.11, 02:08   #5
Bülent YILMAZ

En İyi Avı:
Referans:
Birkaç Tane Yaptım Hüseyin Abim...

Sizce boyut olarak nasıl uygun mudur?...

Kısa olanlar ip misina küçük klipsli çekirge , arı , karınca vs. gibi sahtelerde kefalde kullanırım düşüncesi ile yaptım...

Kefal için ip misina veya bu tarz klips kulanmak ne derece uygun olur sizce?...

Konu Bülent YILMAZ tarafından (05.02.11 Saat 02:32 ) değiştirilmiştir.
Alt 05.02.11, 09:27   #6
Sefa AYKENAR

Sefa AYKENAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Sefa AYKENAR
Memleket:Ankara
En İyi Avı: Kazandığım Dostlarım
Referans:
Sefa AYKENAR will become famous soon enoughSefa AYKENAR will become famous soon enough
Hüseyin abi eline sağlık güzel çalışma olmuş,

yine kafaya koydun 2011 en büyük trofesini yaklayacaksın

Sefa AYKENAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 10:22   #7
Ayhan Çetiner

Ayhan Çetiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Ayhan ÇETİNER
En İyi Avı: www.oltacilar.com dostluğu
Referans:
Ayhan Çetiner is on a distinguished road
ellerin dert görmesin abi ...

Ayhan Çetiner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 11:24   #8
alptekin

alptekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Alptekin
Memleket:Ankara
En İyi Avı: Turna 7.5 kg sazan 4 kg kefal 2 kg
Referans:
alptekin is on a distinguished road
rasgele arkadaşlar öncelikle elinize sağlık emek harcamışsınız uğraşmışsınız amma rapala ya tel takmak aksiyonu bozar ...rapala büyükse tel kullanmaya zaten gerek yok büyük rapalayı aşıp ta misinayı kesmesi mümkün değil balığın .yada binde bir ihtimal diyelim...arıya çekirgeye karıncaya tel takmayı düşünen arkadaşlar var ..herhalde şaka yapıyorlar diye düşünmek istiyorum 3 grlık yeme 5 gram tel takılmaz sonuçte hele ki kefal zaten dişli balık değil çekirge ye klips bile takılmaz çünki aksiyonu bozulur ..yemi direk misinaya bağlarsınız eğer ki yemin bağlama yerinde halka yoksa rapala düğümü atarsınız ki yem düzgün çalışsın telle bağlanmış çekirgeyi nokta atışı ile hedefe atmak mümkün değil ..kefalde nokta atışı yapmadan iri balık almak mümkün değildir tam söğüdün dibine sazın dibine düşürmek gereklidir turna avına benzemez ...ısrarla söylüyorum çelik beden kullanmak çok nadir olarak avantajdır genelde dezavantajı vardır bunca yıldır daha tek balığım tel kullanmadığım için kaçmadı kaçarsa da kaçsın biz amatörüz hayvana herzaman fazla avantaj vermeliyiz hele ki rapala kullanıyorsak çelik beden tamamen lüzumsuz 12 cm rapalayı ufak bi klipse bağlayın yeter ..

alptekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 19:01   #9
Bülent YILMAZ

En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
alptekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
rasgele arkadaşlar öncelikle elinize sağlık emek harcamışsınız uğraşmışsınız amma rapala ya tel takmak aksiyonu bozar ...rapala büyükse tel kullanmaya zaten gerek yok büyük rapalayı aşıp ta misinayı kesmesi mümkün değil balığın .yada binde bir ihtimal diyelim...arıya çekirgeye karıncaya tel takmayı düşünen arkadaşlar var ..herhalde şaka yapıyorlar diye düşünmek istiyorum 3 grlık yeme 5 gram tel takılmaz sonuçte hele ki kefal zaten dişli balık değil çekirge ye klips bile takılmaz çünki aksiyonu bozulur ..yemi direk misinaya bağlarsınız eğer ki yemin bağlama yerinde halka yoksa rapala düğümü atarsınız ki yem düzgün çalışsın telle bağlanmış çekirgeyi nokta atışı ile hedefe atmak mümkün değil ..kefalde nokta atışı yapmadan iri balık almak mümkün değildir tam söğüdün dibine sazın dibine düşürmek gereklidir turna avına benzemez ...ısrarla söylüyorum çelik beden kullanmak çok nadir olarak avantajdır genelde dezavantajı vardır bunca yıldır daha tek balığım tel kullanmadığım için kaçmadı kaçarsa da kaçsın biz amatörüz hayvana herzaman fazla avantaj vermeliyiz hele ki rapala kullanıyorsak çelik beden tamamen lüzumsuz 12 cm rapalayı ufak bi klipse bağlayın yeter ..

Alptekin Çekirge yada karıncaya tel takmayı düşünmedim ip misina olduğunu belirtmiştim kaçırmışsın orasını sanırım...

Daha önce hep ciğer kullandım kefal için...

Bu sene ilk defa çekirge , karınca vs. sahtesi ve mepps ile tutmayı deneyeceğim...

İp misina konusunda da şaka yapmadım sadece uygun olur mu olmaz mı bilgi almak, öğrenmek varsa bir hatamız düzeltmek istedim...

Denemeyelim , Sormayalım , Hata yapıyorsak düzeltmeyelim mi?...

Bu şekilde değil daha düzgün bir hitap beklerdim...

İsmimle hitap edebilirsin bu arada...

"Çekirgeye tel takmayı düşünen arkadaş" diye imalı ve alaycı hitap etmen hiç hoş olmamış...

O tel değil zaten yine hatırlatayım ip misina...

Konu Bülent YILMAZ tarafından (05.02.11 Saat 19:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 05.02.11, 21:20   #10
Hüseyin TEKE
Üye

Referans:
slm

Alıntı:
alptekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
alptekin abicim öncelikle konuya gösterdiğin ilgin için teşekkür ederim
bugüne kadar çok turna avı yaptım yanımda seningibi düşünen hiç çelik tel takmayan arkadaşlarlada avlandım o turnanın ip misinayı kesip ya tüh keşke taksaydım diye
ah vah diyen arkadaşları gördüm tecrübelerime dayanarak hep işi sağlama aldım en ufak ihtimalde olsa o büyük balık bir kere gelir sonra sana bay bay diyerek gider hatta hiç unutmam avın birisinde çelik telin klipsini düz edip baka baka gitti ihtimal dairesinde de olsa ben işimi sağlama alayımda sen istersen kullanma o senin tercihin ayrıca o teller arasında çeşitleri görmedin herhalde mümkün oldugunca çok hafif malzeme en ince çelik telden yapılmış malzeme kullanmaya özen gösterdim ki aksiyonuda bozmasın diye ip ve ince çelik telden ayrıca avımızda hem küçük hemde büyük rapala ve çeşitli kaşık modelleri kullanıyoruz bu boyutlarında çeşitli ebatlarınıda imal edecem inşallah avlarımdada mümkün oldugu kadar ince misina kullanmaya özen gösteririm ki balığın kafa atışını tam anlamıyla alayım diye rastgele abicim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar