Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Fırdöndüler

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Fırdöndüler Klipsli, klipssiz olmazsa olmazımız fırdöndüler. Nerede nasıl kullanılmalı, çeşitleri nelerdir, işlevi nedir...

Seçenekler Stil
Alt 05.02.11, 21:44   #11
alptekin

alptekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Alptekin
Memleket:Ankara
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Turna 7.5 kg sazan 4 kg kefal 2 kg
Referans:
alptekin is on a distinguished road
hüseyin abi tabi kişişel tercihtir tel konusu ama ben kaçan balığa pek ah vah etmem bana göre zaten iri turna az benden daha iyi bilirsin ki iri turnalar hep dişidir damızlıktır ben şahsen 80 90 cm üstü turnanın da salınması kanaatindeyim avrupa da turna da boy yasağı 40 cm den küçük 80 cm den de büyük şeklinde amaç damızlık dişileri korumak ..tabi sende haklısın bana da metrelik turna sadece bir kere denk geldi kırk yıklda bir geliyor o da kaçsın istememen normal ona zaten kimse birşey diyemez tel konusunda kefalde naçizane tavsiyem klips bile kullanma biz zevk için spor için avlanıyoruz bi düğüm bi dakkamızı almaz üşenmeyip klips kullanmadan direk bağla faydasını görürsün yaşım küçük olabilir amma tecrübem az değildir ip misina da kullansan (denedim bende ) klipsler olcak sonuçta başta sonda sonuçta tabi ki karar senin bizimki naçizane tavsiye

alptekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 21:51   #12
ERDEM

ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Can Erdem ASLAN
Memleket:ANKARA(Eryaman)
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: Sportif Olta Balıkçılığı
Referans:
ERDEM will become famous soon enoughERDEM will become famous soon enough
Hüseyin abi güzel paylaşımınız için teşekkürler,umarım büyük trofeler çekerken yardımları dokunur

Alıntı:
alptekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
arıya çekirgeye karıncaya tel takmayı düşünen arkadaşlar var ..herhalde şaka yapıyorlar diye düşünmek istiyorum 3 grlık yeme 5 gram tel takılmaz sonuçte hele ki kefal zaten dişli balık değil çekirge ye klips bile takılmaz çünki aksiyonu bozulur ..
Alptekin abi merhaba;

Öncelikle burda bulunmamızın amacını hepimiz biliyoruz,Bülent abiden örnek vermemiz gerekirse kendisi saten bu konuda deneyimi olmadığı ilk ve ikinci defa deneyeceği için soru olarak sormuş bizlere onun gibi daha çok kişininde aynı durumda olduğu kesin,siz konu ile bilgili deneyimli olabilrsiniz birçoğumuzda öyle saten bu tür mesajları okuduğunuzda,okuduğumuzda komik gelebilir bunun doğrusunu nasıl olacağını karşı tarafa daha düzgün bir hitapla izah edersek kimse yanlış anlamayıp kırılmayacaktır.
Lütfen bu tür konularda cevap yazdığımızda daha ince düşünelim.

ERDEM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.11, 22:07   #13
alptekin

Referans:
bülent kusura bakma benim uslubüm ters geliyor bazen o konuda haklsın tanısan rahatsız etmez ama tabi yazarken ters gelebilir ben ustalarımdan böyle gördüm eğitirken birz da hırpalarlardı bana da geçti ben turna yı ve kefali en iyi ustaların yanında öğrendim kefal de iddialıyımdır bu tel ve klps konusu çok tartışmalı amma kefalde tartışmam kesinlikle kullanmamanı tavsiye ederim ..ip misina tabi ki kullan bende kullanıyorum makaralarımın yedek kafalarında hep ip sarılıdır bu arada kefali yapay yemle avlamak bambaşkadır yalnız dikkatli ol yem daha suya düşer düşmez atlar bazen tasmalamaya hazır olarak atışını yap çekirge yapay yemlerde en çok kullanılandır karınca daha çok ufak balıkları alır mepps te iyi iş yapar ama 3 no mepps i alıp iğnesini ufaltırsan verim alırsın yada blue fox panther martin kullanırsan iğnelerini değiştirmene gerek kalmaz tabi mepps atarken en küçüğünden klips kullanabilrsin çünki gam yaptırabilir eğer bulabilirsen crawfish i mutlaka dene hem biraz ağır atışı kolay hemde iri kefalleri seçer ufak atlayamaz özellikle de yeşil olanı ile palyaço dediğimiz clown rengi şiddetle tavsiye edilir..şamadıra le kefal avladığına göre saklandığı yerleri biliyorsundur ağaç dibi saz dibi ..mümkün olduğu kadar ağaca ota yakın atarsan iri balık alma şansın artar ayrıca yemi attın güzel yere düşürdün ama vuruş yok mu bekle hemmen sarma sopanın ucuyla çok hafif çekiştir yem sağ sol yapar sonra birden sar dur büyük ihtimalle vuruş alırsın yüzen yemlerle avcışığı çok zevklidir atlayışını vuruşunu görürsün birde tavsiye derenin güneş olan tarafına geç gölge tarafına olta at genelde gölgede yatar kefal kamışın çok hassas olsun atacağın yemler 2.5 gr la 7 gr arası çünki mümkünse grafit olsun makara küçük hafif sağlam olsun misina .20-.24 arası olabilir balık durumuna göre karar verirsin çok ince olursa yem takıldığı zaman çabuk kopuyor çok yem kaybedersin ben .22 kullanıyorum genelde ..kefalde yem çok çeşitli ama bence çok yeme ihtiyacın yok bi kısmı tuzak..karıncayı ilk biz getirdik arı çok kullandım kullanmadığım yapay böcek türü kalmadı diyebilirm ama gerek yok 3 çekirge al biri siyah olsun 2 karınca biri mutlaka kırmızı kafa beyaz gövde olsun mepps parlak renklilerin yanına mutlaka firetiger olan yeşilli pembeli fln renkli olanlar var ya onlardan da edin blue fox vibrax 3 no al tavsiye ederim bulanık suda bu renkler iyi görünüyor naçizane tavsiyem ilk avlarda atış çalışması yap elin alışana kadar zorluk çekebilrsin amma alışınca nokta atışlarına başlarsın hedefin temizse ağaç dal çalı yoksa kamşı kaldır kafa üstü yani dik atış yap eğer ki sarkan dallar varsa kamışı aşağı ey yerden az yukarı doğru at o dalların altına girer yemin benden tavsiye başta biraz kalın misina sar yemlerinde en ucuzunu bağla çünki ağaçlara takılacak yemin bol bol bu işe alışana kadar bi ton çekirgeyi ağaçlara astım kaldı ...bi kere alışırsan şamadırayla pek uğraşmazsın kefale inşallah iri balıklar alırsın rasgele şimdilk

Alt 05.02.11, 22:20   #14
alptekin

Referans:
[QUOTE=ERDEM;282169]Hüseyin abi güzel paylaşımınız için teşekkürler,umarım büyük trofeler çekerken yardımları dokunur

Alptekin abi merhaba;

Öncelikle burda bulunmamızın amacını hepimiz biliyoruz,Bülent abiden örnek vermemiz gerekirse kendisi saten bu konuda deneyimi olmadığı ilk ve ikinci defa deneyeceği için soru olarak sormuş bizlere onun gibi daha çok kişininde aynı durumda olduğu kesin,siz konu ile bilgili deneyimli olabilrsiniz birçoğumuzda öyle saten bu tür mesajları okuduğunuzda,okuduğumuzda komik gelebilir bunun doğrusunu nasıl olacağını karşı tarafa daha düzgün bir hitapla izah edersek kimse yanlış anlamayıp kırılmayacaktır.
Lütfen bu tür konularda cevap yazdığımızda daha ince düşünelim.

can kardeş bu konuyu okurken 3müşteri cevap yazarkende 4 müşteriyle uğraştığım için düzgün okumadan yazdım tabi şimdi bakınca yanlış yaptığımı farkettim kusuruma bakmayın bülent de resmi değiştirmiş herlade tanıyamadım resmine aşinayım çünki elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım ve özür diledim ..ben kefal avlamasını çekirgeyle avlamanın mucidinden türkiye ye çekirgeyi ilk getiren kişiden öğrendim ustam da çok sert ti azarlayarak öğretirdi ama unutmazdık bizde alışkanlık da kaldı biraz ondan
tekrar yazıyorum kusuruma bakmayın

Alt 05.02.11, 23:02   #15
Bülent YILMAZ

Bülent YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: BÜLENT YILMAZ
Memleket:KÜTAHYA / ANKARA
En İyi Avı:
Referans:
Bülent YILMAZ is on a distinguished road
Şimdi Daha İyi Olmuş Alptekin...

Hatanı anlayıp düzelttiğin için ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim...

Amacımız burada öğrenmek , öğretmek , paylaşmak varsa yanlışımız düzeltmek , yeni birşeyler denediğimizde fikir almak...

Erdem kardeşiminde dediği gibi bu işleri bilen ağabeylerimize ve arkadaşlarımıza benim ve benim gibi ilk defa yeni birşey deneyen arkadaşların soruları ve fikirleri komik ve tuhaf gelebilir ama bu gibi sorularıda kulak ardı etmeyerek bildiklerimizi ve deneyimlerimizi bir mantık çerçevesinde soruyu soran arkadaşımıza izah edersek daha faydalı oluruz kanısındayım...

Bu arada aldığım mepps ve sahteleri sana özelden atayım bir bak , fikirlerini söylersen sevinirim...

Hüseyin Abim'in konusunu daha fazla dağıtmayalım...

Saygılarımla...

Bülent YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.11, 00:41   #16
Fedai ERDEM

Fedai ERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Fedai ERDEM
Memleket:Ankara-Kayseri
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: İyi Olsun Dünya
Referans:
Fedai ERDEM will become famous soon enoughFedai ERDEM will become famous soon enough
Ne güzel becerikli olmak ne güzel,
Turna balığının avcılıkta usta olduğunu bildiğim kadar
sizin gibi turna avlayanların hüneri ve ustalığı da aşikardır.
saygılarımla..

Fedai ERDEM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.11, 00:52   #17
Hüseyin TEKE
Üye

Hüseyin TEKE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: HÜSEYİN TEKE
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: hedefim 120 cm yi arıyorum
Referans:
Hüseyin TEKE will become famous soon enoughHüseyin TEKE will become famous soon enough
slm

arkadaşlar konuyu açtım ama açtığıma açacağıma pişman oldum
burada konuşulması gereken rapalaya misinayı direkt bağlamak değil bunu zaten herkes biliyor burada turna avında benim gibi çok sık yem değiştirip te çeşitli klipsler kullanıp da deneyimlerini hangi klipsten daha çok verim alıp kullanışlı olmaları burda üç ayrı klipsi değişik ip çelik tel kullanarak ve hepsinide fırdöndüleri ni farklı yerlerde kullanarak ortaya çıkan bi emek var bunu denememiş arkadaşlar var onlarında kullanıp daha değişik denedikleri tecrübelerle daha değişik şeyleri denememiz kimseyi incitmeden rencide etmeden paylaşmamız olması lazımdı ama malesef bu yüzden foruma bi konu açtığıma pişmanım istemeden de olsa hiç sevmediğim bazı kelimeler sarfediyorum kususra bakmayım herkese rastgele

Hüseyin TEKE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.11, 01:03   #18
Bülent YILMAZ

Bülent YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: BÜLENT YILMAZ
Memleket:KÜTAHYA / ANKARA
En İyi Avı:
Referans:
Bülent YILMAZ is on a distinguished road
Ben Kendi Adıma Özür Dilerim Hüseyin Abim Konunun Dağılmasına ve Başka Yerlere Gitmesine Sebep Olduğumdan Dolayı...

Saygılarımla...

Bülent YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.02.11, 08:20   #19
İbrahim YILDIZ

İbrahim YILDIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: İbrahim YILDIZ
Kan Grubu: A Rh (-)
En İyi Avı: Şimdilik yok...
Referans:
İbrahim YILDIZ will become famous soon enoughİbrahim YILDIZ will become famous soon enough
Hüseyin Ağabey,
Paylaşım için teşekkürler.
Sen bizlerle bu tür tecrübelerini ve bilgilerini paylaşmaya devam et.
Çünki turna konusunda senin bilgi ve tecrübelerin sorgulanamaz.
Bu yüzden senden öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.

İbrahim YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.02.11, 12:41   #20
n/a
Misafir

Üye Adı:
Kan Grubu:
En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
atakule fishing team Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar konuyu açtım ama açtığıma açacağıma pişman oldum
burada konuşulması gereken rapalaya misinayı direkt bağlamak değil bunu zaten herkes biliyor burada turna avında benim gibi çok sık yem değiştirip te çeşitli klipsler kullanıp da deneyimlerini hangi klipsten daha çok verim alıp kullanışlı olmaları burda üç ayrı klipsi değişik ip çelik tel kullanarak ve hepsinide fırdöndüleri ni farklı yerlerde kullanarak ortaya çıkan bi emek var bunu denememiş arkadaşlar var onlarında kullanıp daha değişik denedikleri tecrübelerle daha değişik şeyleri denememiz kimseyi incitmeden rencide etmeden paylaşmamız olması lazımdı ama malesef bu yüzden foruma bi konu açtığıma pişmanım istemeden de olsa hiç sevmediğim bazı kelimeler sarfediyorum kususra bakmayım herkese rastgele
Merhaba Hüseyin Ağbim,

Senin avlanma metodları ve ekipmanları konusunda ne kadar hassas ve tecrübeli olduğunu iyi bilenlerden biriyim. Değerli görüşlerin ve katkıların klipsler ve kullanma şekilleri hakkında tecrübe eksikliği olan kişiler tarafından zamanla daha iyi anlaşılacaktır. Bu çalışmalarını yaparken nelere dikkat ettiğini ben çok iyi biliyorum, çünkü çoğu hakkında bana da bilgiler vermiştin.

Fırdöndü-klips ve sahte yem ilişkisi için farklı sistemler yaparak hazırladığın bedenleri senin gibi her yıl 3-5 tane gerçek anlamda trofe avlayan biri kullanıldıkça ve sonuçlarını paylaştıkça metodlar ve teknikler gelişecektir. Ellerine sağlık her biri birbirinden güzel.

Ayrıca şunu belirtmeden edemeyeceğim; hani derler ya! çelik tel aksiyon bozar diye, önceleri bende öyle düşünüyordum ne zaman ki çelik tel-misina inceliği ve sunni yem ağırlı arasındaki bağlantıyı doğru hissettim işte o zaman her türlü sunni yeme, her figürde, istediğim gibi aksiyon verdirdim sonrada "çelik tel aksiyon bozar" lafına itimat etmedim (kullanmasını bilenlerin aksiyonu bozulmaz).

Not: Çok uzun yıllardır tahminim 10 seneden fazla olmuştur çelik tel kullanmıyorum amacım Predatörlere şans vermek olsa gerek bunu sen biliyorsun zaten. Değerli yorumlarıyla konuya farklı bir boyut kazandıran genç ve tecrübeli arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.
Saygılarımla.

Ergün Altuntaş
Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği
Genel Sekreteri

Konu n/a tarafından (07.02.11 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar