Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Kamışlar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Kamışlar Nerede, nasıl bir kamış kullanmalı Ava hangi kamışlarla gidilmeli Kamışlarda aksiyon ne demek ..... v.b.

Seçenekler Stil
Alt 19.09.13, 15:04   #1
HALUK32CARPTR
Üye

HALUK32CARPTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.HALUK KOÇYİĞİT
Memleket:MANİSA(AKHİSAR)/ISPARTA(YALVAÇ)
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 14 kg pullu sazan
Referans:
HALUK32CARPTR is on a distinguished road
Uzak atış 2 parçalı sazan kamışı önerisi

Arkadaşlar merhaba,..ben biraz uzak atış meraklısıyım sallama olta ile(kasnak) 120-130m leri buluyorum kamışla bunu çok rahat geçmem lazımki aldığıma değsin ,6 adet değişik boy ve marka teleskopik-2 adet 2.70m remixon dolgu(2 parça) kamışım var fena sayılmazlar(70-80 m ) ama hiç kullanmıyorum alışkanlık sallama bana çok keyif veriyor sadece biraz yorucu oluyor bazen, eh yaşlanıyoruz artık.. Bir süredir sazan için kamış araştırıyorum çokta acil bir ihtiyacım yok ki sezon sonu da geldi sayılır,gelecek sezona hazırlık için (belki sezon dışında hesaplı olabilir düşüncesiyle)3-4 kamış almayı düşünüyorum..Aradığım özellikler 1-uzak atış (sorf) 2-sert veya yarı sert aksiyon 3-trofe sazan için uygun 4-tecrübe edilmiş kamış ve mümkünse güvenilir bir marka 5- +-150-300 tl fiyat aralığında
Tereddütte kaldığım en önemli konu 3 parçalı kamışla 2 parçalı kamışın uzun atışta birbirine olan performans farkı kayda değer bir mesafe midir(taşıma sorununa değer mi) ve aynı fiyatta ve aynı özellikte olan kamışlardan seçim yapsanız hangi marka kamışı seçersiniz..
Ben bütçeme ve isteğime uygun olarak Türkiye de temin etmekte kolay olan 2 kamış tespit ettim:
1- Okuma Epix V2 Sazan Kamışı 390cm 3,5lbs(3 parça)
2-SHIMANO ALIVIO CARP (SAZAN) KAMIŞI 3,96 MT 3,5LB-160GR (2 parça)
Bu kamışları tecrübe eden veya başka marka tecrübesi olupta tavsiye edecek arkadaşlar mümkünse uzak atış yaklaşık mesafe ve trofe avı performasınıda aktarırlarsa sevinirim..
Birde iyi bir sörf makina ile sıradan bir makina aynı kamışla atış yapılırsa maximum kaç mt fark oluşur?
baya bir uzattım, forumda var demeyin tamamına yakınını okudum fakat kafam karıştı en son tecrübelerinize başvurmak gereğini duydum ..Tüm oltacılara selam ve saygılar..rastgele..

Facebook'ta Paylaş

Konu HALUK32CARPTR tarafından (19.09.13 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.
HALUK32CARPTR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.09.13, 20:48   #2
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
merhaba abi bildiğim araştırdığım kadarı ile birşeyler yazayım....okuma kamış için hiç bir şey diyemem o paraya alabileceğin en iyi kamış bence şuan 140 tl civarında... shimon nun catana 360 3 lb ve vagart 3,5 lb mödellerini kullanıyorum herkes catana der ben vangartla en az 10-20 m daha fazla atıyorum.

UZAK ATIŞ deyince bi bütünden bahsetmek gerekir makine+misina+kamış+kurşun+kullandığın yem ve takım+atış anındaki hava+ hatta o avdaki olta atış sayın vs bunlara bir kaçtane daha eklene bilir... ben 0,32 misina ile şuan 120-130 atıyorum 0,28 ile 140-150 arası 0,25 ilede 160 civarı . kullandığım yem ve uc takımına göre bu mesafeler düşüyor veya çıkıyor.

açıkçası ben kasnakla 120-130 atabiliyor olsam parçalı kamış veya kamış işine hiç girmem(kasnaktan daha rahat taşına bilecek bir malzeme gelmiyor aklıma) şahsi fikrim uzak atıştan ziyade parçalı kamışın balığı çekerkenki aksiyonu benim için daha önemli (eski oltalarımın fındık sopası olduğunu düşündürdüler bana) forumda daha önce açılmış konular var parçalı kamış ve uzak atışla ilgili onlara bir göz atmanı tavsiye ederim...
rast gele

iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.09.13, 22:20   #3
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba abi bildiğim araştırdığım kadarı ile birşeyler yazayım....okuma kamış için hiç bir şey diyemem o paraya alabileceğin en iyi kamış bence şuan 140 tl civarında... shimon nun catana 360 3 lb ve vagart 3,5 lb mödellerini kullanıyorum herkes catana der ben vangartla en az 10-20 m daha fazla atıyorum.

UZAK ATIŞ deyince bi bütünden bahsetmek gerekir makine+misina+kamış+kurşun+kullandığın yem ve takım+atış anındaki hava+ hatta o avdaki olta atış sayın vs bunlara bir kaçtane daha eklene bilir... ben 0,32 misina ile şuan 120-130 atıyorum 0,28 ile 140-150 arası 0,25 ilede 160 civarı . kullandığım yem ve uc takımına göre bu mesafeler düşüyor veya çıkıyor.

açıkçası ben kasnakla 120-130 atabiliyor olsam parçalı kamış veya kamış işine hiç girmem(kasnaktan daha rahat taşına bilecek bir malzeme gelmiyor aklıma) şahsi fikrim uzak atıştan ziyade parçalı kamışın balığı çekerkenki aksiyonu benim için daha önemli (eski oltalarımın fındık sopası olduğunu düşündürdüler bana) forumda daha önce açılmış konular var parçalı kamış ve uzak atışla ilgili onlara bir göz atmanı tavsiye ederim...
rast gele
Teşekkür ederim Mustafa kardeşim aktardığın bilgiler için ,kamış haricindeki diğer etkenlerin atış mesafesini etkileyeceğini biliyorum ama ilk seçim yapılacak kamış kalite ve özelliği olduğu için burdan başladım araştırmaya..kasnak konusunda haklısın aslında: kasnakta kullandığım misinalar 0.70-0.80mm daha ince misinalar kullanıp bu mesafeyi artırabilirim de,ince misina kaliteli ve çekeri yüksekte olsa da sürtünme vb. fiziksel etkenlerden çabuk yıpranabiliyor kamıştaki güveni vermiyor,kasnağın dez avantajları bu mesafelerde oltayı çekip yem yenileme çok yorucu oluyor bazen - bozuk zeminli avlakta sık takım kayıpları ve takılmalar yaşıyorsun ..ama misina elinde trofe sazan vuruşlarını -direncini parmaklarının ucunda hissetmek hiç bir yöntemle kıyaslanmaz , bakarsın kasnağa devam kararı alırım..selamlar,saygılar..rastgele..

Alt 20.09.13, 18:37   #4
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
FOX NEW Warrior S 3x 13ft 3.5lb Carp Fishing Rods( ebay. co. uk sitesinde 3 kamış 189 euro) nasıl bir kamıştır,yurt dışından satın alsak maliyet nekadar olur? bilgi veren olursa sevinirim , birde uzun atış ve trofe için nasıldır ? ..selamlar..

Konu HALUK32CARPTR tarafından (20.09.13 Saat 18:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 20.09.13, 22:21   #5
iLK_KaN

Referans:
Alıntı:
HALUK32CARPTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
FOX NEW Warrior S 3x 13ft 3.5lb Carp Fishing Rods( ebay. co. uk sitesinde 3 kamış 189 euro) nasıl bir kamıştır,yurt dışından satın alsak maliyet nekadar olur? bilgi veren olursa sevinirim , birde uzun atış ve trofe için nasıldır ? ..selamlar..
fox un efsane başlangıç serinin revize edilmiş hali. güzel bir kamıştıur ihtiyaclarını karşılayacagını düşünüyorm ama 189 euro değildir o co.uk ta Pound dur (Sembolü £) yaklaşık 600 tl artı kargo ki o boyutlarda bir kargo üçreti tahminim 100-150 tl civarında olur(fedex ten konrol etmek gerek). almaya deymez daha dikkatli araştır 4 adedini 150 pound civarında bulabilirsin.yoksa 3 adet kamışı 750 tl civarında tr de de bulabilirsin.

Alt 21.09.13, 21:13   #6
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
fox un efsane başlangıç serinin revize edilmiş hali. güzel bir kamıştıur ihtiyaclarını karşılayacagını düşünüyorm ama 189 euro değildir o co.uk ta Pound dur (Sembolü £) yaklaşık 600 tl artı kargo ki o boyutlarda bir kargo üçreti tahminim 100-150 tl civarında olur(fedex ten konrol etmek gerek). almaya deymez daha dikkatli araştır 4 adedini 150 pound civarında bulabilirsin.yoksa 3 adet kamışı 750 tl civarında tr de de bulabilirsin.
Mustafa kardeşim ilgin ve verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim..yurt dışından önerebileceğin hesaplı alabilecek web site adresi var mı?bu arada senin kullandığın özellikle catana dan daha fazla atıyorum dediğin kamışın tam ismini veya linkini yazabilirsen sevinirim..selamlar..saygılar..rastgele..

Alt 23.09.13, 19:40   #7
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alooo sayın forum müdavimi oltacı arkadaşlar Mustafa Fırıncı kardeşimden başka kimse yok mu bilgi aktaracak?? biliyorum bu konu biraz fazla yazılmış çizilmiş belki ama konuların hemen hemen hepsini okudum kafam karıştı 1- shimano catana bx specimen 13' 3.5lbs üzerinde fiyat araştırması yapıyorum ne kadara alırsam iyi ?
sizin kullandığınız veya tecrübe ettiğiniz en uzun atış yaptığınız kamışın 2-Tam ismi
3- bu kamışla(+makina+misina+kurşun hangisi) en uzun atış mesafeniz
4-Bu kamışı en uygun nasıl veya hangi siteden alabilirim
sorularına cevap yazabilirseniz sevinirim..selamlar..saygılar..rastgele...

Konu HALUK32CARPTR tarafından (23.09.13 Saat 19:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: cümle düzeltme
Alt 26.09.13, 20:42   #8
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Arkadaşlar Shimano catana bx specimen 13' 3.5lb de karar verdim gibi bu kamışı hesaplı nerden alabilirim?4 adet almayı düşünüyorum ama acelem yok..yardımlarınızı bekliyorum,selamlar..rastgele..

Alt 26.09.13, 21:16   #9
iLK_KaN

Referans:
iyi akşamlar... kafanızı karıştırmak istemem fakat 3.5 lb için aksiyonunun çok sert olduğu yönünde şikayetler vardı nette. hatta bildiğim kişilerin neredeyse hepsi sattı ve 3 lb aldılar. uzak atış için şupesiz iyiler fakat aksiyonun sert deniyor. kullanmadığım için kendi yorumumu katamayacağım... aceleetmemenizi tavsiye derim yıl başına doğru neredeyse tüm ürünler indirime girer tanıdık bir av bayi araçılığı ile distribütör den getitirirsiniz fakat şuan dolar yüksek olduğu için fiyatı geçen seneye göre iki katı oldu diyebilirim.

Alt 27.09.13, 11:22   #10
ilhan kurtuldu

ilhan kurtuldu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: İlhan KURTULDU
Memleket:Kocaeli-Derince
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
ilhan kurtuldu will become famous soon enoughilhan kurtuldu will become famous soon enough
catanaların halkaları metalmi ,porselenmi ?? eğer metal ise uzak dur çünkü kullanan arkadaşlardan zamanla misinanın yatak yaptığı bilgisini aldım okuma epix pro lara bak 3,90 olanlara..keza 3,60 ların ilk halkaları 40 mm den başlıyor ve daralıyor..aksiyonları gayet güzel..

ilhan kurtuldu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar